Kanada: Jak najít bydlení ve Vancouveru a okolí

Chystáte se do Kanady a nikoho tam neznáte? Tak to jste na tom úplně stejně jako já, než jsem přiletěla do Vancouveru.
Doporučuju, abyste si ještě před příletem sehnali někoho, u koho budete moci první dny pobýt. Já jsem to tak udělala taky. A ještě, že tak!
Sehnat pořádný bydlení ve Vancouveru totiž není sranda!

Celý dva první měsíce jsem bydlela v obýváku na pohovce v domě mých, teď už kamarádů, které jsem předtím neznala.

East Vancouver, moje první bydlení.

Dostala jsem na jednoho z nich kontakt ještě v Čechách od kamaráda mýho kamaráda. Nestyděla jsem se, ozvala se, domluvili jsme se a já pak dovezla jako poděkování nějaké dobroty z Čech, které nejsou k dostání v Kanadě. A když už bylo jasný, že půjde o víc, než dny, domluvili jsme se na příspěvku na nájem. 300 CAD bylo fér pro obě strany.


I když jsem si dokázala, že bydlet na pohovce v obýváku zvládnu v pohodě, už taky vím, že to není na dlouho. Já prostě potřebuju svoje soukromí a možnost zavřít za sebou dveře a být občas jenom sama se sebou.

Kde a jak hledat bydlení ve Vancouveru a okolí

Zcela upřímně, hledání ubytování tady mi přijde jako zatím nejtěžší disciplína. Ve Vancouveru a okolí je drahý všechno a bydlení speciálně. Já navíc nechci bydlet v nějaký ošklivý malý díře bez oken s kobercem načichlým od koček, a nebo šesti dalšími lidmi ve sdíleným pokoji a platit za to majlant.
A takhle jsem hledala ubytování já:

Hledání bydlení na Craigslistu

Na craigslistu hledám úplně všechno a celý dva měsíce to bylo i bydlení. Užitečný je používat filtry. Je dobrý mít i představu, kde chcete bydlet, za kolik, jestli potřebujete vybavený pokoj, nebo berete cokoli.
Já jsem vždy zaškrtávala inzeráty s fotkou, nastavila jsem si maximální cenu a vzdálenost od lokality, která je pro mě ideální. Pak už je to o proklikávání jednotlivých inzerátů a o komunikaci s inzerenty.

Vancouver Craigslist bydlení

TIP: Na inzeráty odepisujte přímo na mobil, pokud je číslo k dispozici. Častokrát se mi stalo, že když jsem odpověděla přes email craigslistu, nikdo se mi neozval zpět. Pokud jsem psala na mobil a nebo běžný mail, většina lidí se mi ozvala.

Bydlení přes Airbnb

Přes Airbnb se dá najít jak krátkodobé, tak dlouhodobé ubytování. Záleží na koho narazíte a jestli se domluvíte na výhodných podmínkách pro obě strany.
V době, kdy jsem potřebovala bydlení pro sebe, byly bohužel všechny pro mě vyhovující pokoje na dlouhou dobu pronajaté.
Ale za zkoušku nic nedáte.
Vancouver Airbnb bydlení

Hledání bydlení přes Facebook

Na Facebooku najdete různé skupiny.
Jak přímo naše: Češi ve Vancouveru, Češi a Slováci ve Vancouveru a třeba Kanada Working Holiday 2017
tak i místní. Já sleduji, co nabízejí ve skupině For Rent Vancouver a pak taky přímo Market Place od Facebooku.
Svoje skvělý nový bydlení jsem našla právě přes stránku For Rent Vancouver, kde byl odkaz na craigslist.
Vancouver bydlení Marketplace

Bydlení přes kamarádi, známí a známí známých

Ptejte se, mluvte o tom, že hledáte bydlení všude, kde máte příležitost. Takhle jsem se dostala i k nabídkám, který vůbec nebyly na internetu.
A taky jsem díky doporučení od kolegyně z práce měla zážitci!

Historky

Kolegyně mi dala kontakt na svýho kamaráda, že by měl pronajímat pokoje. S kamarádem jsme si psali. Lokalita pro mě úplně ideální – deset minut pěšky do práce, kousek od domu, ve kterém jsem aktuálně bydlela, blízko můj oblíbený park na běhání. Poslal mi i video, na kterém byl můj budoucí pokoj a pár jeho komentářů k němu. Zatím jediná věc, ze který jsem měla obavy, byl koberec. Domluvili jsme se na prohlídce.

Přijela jsem v domluvený čas a otevřel mi týpek, pravděpodobně Mexičan, oblečený v dámským tílku a sukni. Trochu mě to zarazilo, ale ne moc. Nebyl pro mě problém budit dojem, že je to pro mě v pohodě. Co už jsem ale těžko rozdejchávala bylo, když mi naznačil, ať se zuju. Když jsem se totiž ohnula ke tkaničkám u bot, viděla jsem, jak je strašně špinavej koberec. Po něm se mi ani v ponožkách chodit nechtělo, ale budiž.

Když jsem se nadechla nosem, tak i když jsem jí nikde neviděla, bylo mi jasný, že tam žije, nebo žila, minimálně jedna kočka.
V kuchyni špína, o koupelně ani psát nebudu. Jediný celkem navoněný, pravděpodobně těsně před mým příchodem, byl můj budoucí pokoj. Kromě nechutnýho koberce tam byla jedna celá stěna z nějakýho podivnýho materiálu oblepená dětskýma samolepkama.

Čím mě týpek úplně dorazil, byla situace, kdy jsme byli v místě, který připomínalo chodbu mezi pokoji a jeden z pokojů byl pootevřený. Moc jsem tam neviděla, bylo zhasnuto, ale i přes to jsem zahlídla stativy, pozadí a světla na focení. Jakmile si všimnul, že jsem si všimla, přiskočil ke dveřím, zavřel je a vykoktal ze sebe, že to je něčí pokoj a že on tedy točí nějaký videa dole v basementu. To už na mě bylo moc, mám totiž velmi dobrou představivost. Poděkovala jsem, obula svý kontaminovaný ponožky do bot a cestou ze dveří se ještě ujistila, že to, co vidím pod pohovkou, je vážně asi otevřená plechovka s kočičím žrádlem. A to všechno za 700 CAD měsíčně.

Pak jsem třeba byla u hrozně milý paní, která měla moc pěknej dům a v něm moc pěknej pokojíček pro mě. Kromě mě, bydlel v dalším pokojíčku její syn a v dalším pokojíčku ještě nějaký student. Všichni bysme žili jako jedna velká rodina a dělili se o všechno, tzn. jeden záchod, koupelna, kuchyň atd. Taky paní říkala, že žádný návštěvy a už vůbec ne přes noc a do půlnoci doma! Ne, to poslední neříkala, ale na to už jsem prostě dost stará, že jo.

A nebo jsem přijela do basementu k paní z Číny, která jeden malej pokoj rozdělila ještě na půl tak, že se do něj sotva vešlo jednolůžko a chtěla za to pouhých 550 CAD + poplatky.

* Pěkný pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou blízko SkyTrainu teď vyjde na 650 CAD a výš. Ale radši počítejte trochu víc, ať jste připravení. Ceny tady rostou děsně rychle.

Ponaučení na závěr

www.sashimi.cz Peníze, bydlení, Kanada, Vancouver a okolí
photo by David Raub http://www.davidraub.cz/portfolio

Nejlíp uděláte, když si pořádně našetříte. Myslím, že 70. – 100.000 Kč jako backup vám zaručí klidný spaní první dny tady. O práci ve Vancouveru nouze není, když nebudete mít ze začátku velký oči a spokojíte se prostě s něčím, kde si vyděláte pár Dolarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *